Holland Tour teams 2017

High School boys (July 30 till Aug 7 Tour):

  1. Tyler Tin (St. Mary’s Wolf Pack, MD)
  2. Aaron Kaplan (Baltimore Armour, MD)
  3. Jacob Diaz (Ellicott City SC, MD)
  4. Zachary Lieberman (Maryland Rush)
  5. Luke Baldwin (SAC Premier, MD)
  6. Nathan Toney (Columbus Crew Juniors Pre-Academy, OH)
  7. Victor Rizkalla (Potomac Soccer Club, MD)
  8. Ben Romalis (SAC Premier, MD)
  9. Ryan Druffel (Ellicott City Soccer Club, MD)
  10. Kyle Francisco (SAC Premier, MD)
  11. Cody Lamby (Freedom Soccer Club, OH)
  12. Gavin Prouty (Loudoun Soccer Club, VA)
  13. Charlie Mavronis (SAC Premier Blue, MD)
  14. Spencer Lyon (Evolution, TX)
  15. Ronald Clark (A3 Soccer, MD)

2002-2003 boys  (July 30 till Aug 7 Tour):

  1. Sean O’Donnell (PDA Florida)
  2. Jack Lavorel (DC Stoddert Blue Metros)
  3. Tyriq Umrani (TSC Gunners, MD)
  4. Sebastian Conlon (DC United)
  5. Vaughn Seelicke (Arkansas Rush)
  6. Jake Bosco (Tinley Park, IL)
  7. Jacob Kaplan (SAC Premier, MD)
  8. Bryce Kilmer (Baltimore Armour, MD)
  9. Reed Johnson (McLean Green, VA)
  10. Cameron Viator (Arlington Red, VA)
  11. Tyler Westover (Waunakee SC, WI)
  12. Cody Lumby (Freedom Soccer Club, OH)
  13. Evangelos Mavronis (SAC Premier White, MD)
  14. Cody Blessing (SAC Premier White, MD)

..

Coaching staff:

2003-2004 boys (Aug 6 till Aug 14 Tour):

  1. Chris Gunning (Baltimore Armour, MD)
  2. Carter Capodanno (Baltimore Armour, MD)
  3. Ethan Chodnicki (Baltimore Armour, MD)
  4. Anders Nelson (Baltimore Armour, MD)
  5. Ian Staresinic (Wisconsin Rush)
  6. Blaise Liess (PWSI, VA)
  7. Kenny Myers (PWSI, VA)
  8. Paul Russell (FC Premier, TX)
  9. Cole Kettner (Waunakee SC, WI)
  10. Riley Risner (Columbus Crew Jr, OH)
  11. Tristan Eldred (PWSI, VA)
  12. Miles Bonham (Classic Eagles, OH)
  13. Jason Kush (SAC Premier, MD)
  14. Bailey Wood (Broadneck SC, MD)

2004 boys (Aug 6 till Aug 14 Tour):

  1. Seth Aiken (Wisconsin Rush)
  2. Nathan Carino (Ellicott City Soccer Club, MD)
  3. Sebastian Aliaga (Maryland Rush)
  4. Edward Loucka (Columbus Crew Juniors, OH)
  5. John Soberon (Wisconsin Rush)
  6. Peterson Wasserstein (SYC, VA)
  7. Abner Wasserstein (SYC, VA)
  8. Owen Kolbe (Wisconsin Rush)
  9. Joe Kugler (Wisconsin Rush)
  10. Dylan Shepard (Starz SC, MD)
  11. Fernando Ibarra (FCI, MD)
  12. Vance Osborn (SYC, VA)
  13. Chase Osborn (SYC, VA)
  14. Jeremiah Windsor (Ellicott City SC, MD)
  15. Simon Gildrie-Voyles (Madison 56ers, WI)

2003 girls (Aug 13 till Aug 21 Tour):

  1. Anastasiya Diachenko (HYS Deportivo, VA)
  2. Jenna Caple (Quest 22 Elite, VA)
  3. Krishna Machuga (SAC United, MD)
  4. Sarah Woods (SAC United, MD)
  5. Samantha Kim (SAC United, MD)
  6. Taylor Jendrek (SAC Premier, MD)
  7. Anna Mintz (Wisconsin Rush, WI)
  8. McKenna Domach (SC Waukesha, WI)
  9. Meghan Frantz (Wisconsin Rush, WI)
  10. Devon Elliott (Freedom Soccer Club, MD)
  11. Audra Hutchins (Polonia Soccer Club, WI)
  12. Samantha Bielefeld (Great Falls Soccer Club, VA)
  13. Aleesha Deshmukh (PDA)
  14. Lauren Mondor (Freedom Soccer Club, MD)

2005 boys (Aug 13 till Aug 21 Tour):

  1. Tim Bielefeld (Reston Soccer Club, VA)
  2. Marcus Steen (Maryland Rush)
  3. Jess Seaborn (Fredericksburg FC, VA)
  4. Josh Thomas (Loudoun Soccer Club, VA)
  5. Cormac Bradley (Worthington United, OH)
  6. Will Fife (Classic Eagles, OH)
  7. Mason Landreth (Cardiff FC, MD)
  8. Ferdinand Rivera (FC Bescola, FL)
  9. Grant Thomas (Loudoun Soccer Club, VA)
  10. Spencer Wareham (FC Bescola, FL)
  11. Vittorio Butera (EPIC, WV)
  12. Matthew Brock (Wisconsin Rush)
  13. Jackson Summers (Loudoun Soccer Club, VA)
  14. Hunter Marsden (Maryland Rush)

Michael Boon

  • KNVB UEFA C license holder
  • Bachelor of Arts student in physical education
  • Youth coach at ASV

Niek Dijk

  • KNVB UEFA B license holder
  • Bachelor of Arts student in financial management
  • Youth coach at HHC, Hardenberg
  • Player at HHC, KNVB Top Division

Marciano Nonneman

  • KNVB UEFA B license holder
  • Bachelor of Arts student in physical education
  • Youth coach at professional club Almere FC

Bart van Wuyckhuyse

  • KNVB UEFA B license holder
  • KNVB goalkeeper coach III license holder
  • Certified goalkeeper coach, Pro-Goal method
  • Central Institute Of Sports Degree
  • Owner of Keepersacademiezeeland.nl
  • Goalkeeper coach at JVOZ (Youth Soccer Education Zeeland)


Sabine Verheul

  • KNVB UEFA C license holder
  • Bachelor of Arts student in sports management
  • Professional player at FC Utrecht
  • Former Dutch national team player, U19

©2016 Dutch Soccer School